Anasayfa / Php / Php ile lisans sistemi
php lisans sistemi
php lisans sistemi

Php ile lisans sistemi

Php ile yazmış olduğunuz scriptlerin sadece sizin izin verdiğiniz sitelerde çalışmasını istiyorsanız burada anlatacağım lisans sistemini kullanarak kodlarınızın izinsiz kullanılmasının önüne geçebilirsiniz.
Lisans sisteminin çalışma mantığını kısaca anlatmak gerekirse koruma altına aldığınız kodlar bir sitede çalıştırıldığında ilk önce sistem sizin sitenize bağlanarak domain lisans kontrolunu yapar,eğer domain izinliyse sistem lisans.php dosyasına o günün sonu olan saat 00:00 a kadar geçerli olan bir kod yazarak çalışmasına devam eder,izinli değilse ekrana sizin belirlediğiniz bir uyarı çıkararak çalışmayı durdurur.

Sistem tarafından oluşturulacak olan kod domain ve tarihten oluşan bir algoritma ile oluşturulduğu için 24 saatte bir otomatik olarak değişmektedir.
Bu sistemin diğer sistemlere göre avantajı her site için günde sadece 1 kez lisans kontrolu yapıldığı için sitenizi ve sunucunuzu kesinlikle yormaz , bazı lisans sistemleri sitedeki her sayfa gösteriminde lisans kontrolu yaptığı için sitelere gereksiz yük bindirmektedir.

Lisans sistemini bu haliyle kullanabileceğiniz gibi lisans kodunu veritabanına yazdırma,izinli siteleri kontrol.php dosyasından kontrol etmek yerine bir panel yazarak oradan yönetimi gibi geliştirmelerde yapabilirsiniz.

Son olarak bu lisansı ekleyeceğiniz kodlarınızın bulunduğu sayfa yada sayfaları ioncube veya farklı bir php encoder ile bir veya birkaç kere şifrelerseniz scriptiniz için gerekli güvenlik önlemlerini almış olacaksınız.

Bu sistem ile:

WordPress tema lisanslama
PHP Script Lisanslama

ve her türlü php script,eklenti,modül vb koruma altına alabilirsiniz.

Kodları çalıştırdığımızda oluşan örnek lisans kodu aşağıdaki şekildedir.

RIBIKU-2E269-9F09E-4BD47-453BA-2491F-7E404-6AC4A-FD6F8-2015

Aşağıda örnek kodları görebilir ve dosya olarak toplu halde indirebilirsiniz.

Örnek kodları BURADAN indirebilirsiniz

Aşağıdaki örnekte 12. satırdan şifreleme algoritmasını istediğiniz şekilde değiştirebilir ve farklı scriptler için farklı lisans kodları oluşturabilirsiniz.

Buradaki örnekten yola çıkarak isteğinize göre lisansı veritabanına kaydederek siteye ait lisansı veritabanındanda sorgulamalı ve admin panelli lisans sistemi yapabilirsiniz

Scripte eklenecek olan kodlar

Bu kodlar scriptinizdeki lisans kontrolu yapmak istediğiniz herhangi bir sayfada php açılış tagından hemen sonrasına eklenmelidir.

Scriptinizin izinsiz kullanım kontrolunu yapacak olan kodlar bunlardır.

 

Lisans kontrol kodları

Buradaki kodları bir php dosyası olarak kaydederek kendi sitenizde belirlediğiniz bir yere yükleyin.

lisans sattığınız yada ücretsiz lisans verdiğiniz siteleri bu dosyaya eklemeniz gerekmektedir.

Bu dosyaya eklediğiniz siteye ait lisans anında aktif olur.

Bu dosyadan sildiğiniz siteye ait lisans gün sonu olan saat 00:00 da iptal olur ve site devre dışı kalır.

Bu dosya eğer kodlarda herhangi bir değişiklik yapmazsanız ilk eklediğim Scripte eklenecek olan kodlar yazan kodların eklendiği dosya ile aynı dizinde oluşturulacaktır.

Eğer bu dosyanın farklı bir dizinde oluşturulmasını istiyorsanız ilk eklediğim kodlardaki 1. ve 24. satırlarındaki lisans.php dosya yolunu kendi isteğinize göre düzenlemeniz gerekmektedir.

 

 

Script tarafındaki lisans dosyası

Bu dosya scriptin yüklü olduğu site üzerinde otomatik olarak oluşturulacaktır.

bu dosya ve dosyanın oluşacağı dizinin yazma izni olması gerekmektedir.

Her seferinde sitenize bağlanıp sunucunuzu yormaması için script bu şekilde yazılmıştır.

script her gün saat 00:00 da otomatik olarak değişen lisans kodunu bu dosyaya yazarak gün içindeki normal çalışmada lisans kontrolunu buradan yapmaktadır

 

 

Aylık veya Haftalık Lisans Kontrolu Yapmak İçin kodlarda aşağıdaki değişikliği yapabilirsiniz

Php tarih işlemlerinde

Ymd yıl ay gün çıktısını verir bu şekilde kullanımda script günlük lisans kontrolu yapar kodun çıktısı bugünün tarihi olan 20181107 olur

YW yılı ve yılın kaçıncı haftası olduğu çıktısını verir bu şekilde kullanımda script haftalık lisans kontrolu yapar kodun çıktısı bu yıl ve yılın kaçıncı haftası olduğunu gösteren 201845 olur

Ym yılı ve yılın kaçıncı ayı olduğu çıktısını verir bu şekilde kullanımda script aylık lisans kontrolu yapar kodun çıktısı bu yıl ve yılın kaçıncı ayı olduğunu gösteren 201811 olur

Sayfa başındaki scriptinize eklenecek olan kodların 12. satırındaki date(‘Ymd’) kodunu date(‘YW’) olarak değiştirdiğinizde haftalık lisans kontrolu yapılır. Kodu date(‘Ym’) olarak değiştirdiğinizde ise aylık lisans kontrolu yapılır.

Kodlardaki büyük küçük harflere dikkat edin php tarih işlemlerinde Büyük W yılın kaçıncı haftasında olduğumuzu verirken küçük w ise haftanın kaçıncı gününde olduğumuzu gösterir

Yılı gösteren Y parametresini kullanmasanızda sistem sorunsuz çalışacaktır.

Hakkında admin

admin

4 Yorumlar

 1. Mehmet Kayalı

  Slm. Hocam bu lisans şifrelemesini 24 saat değilde 7 veya 15 günde bir kontrol ettirmek için ne yapmak gerekir. Teşekkür ederim

 2. Merhaba , benim anlamadığım bu kodları scripte eklsersek , scripti alan kişi kodlarda oynama yaparak scripti lisanssız kullanabilir , kodları şifreli yapma şansımız var mı ya da başka bir yol?

  • admin

   Kodlar şifrelenmediği sürece hiçbir lisans sistemi koruma sağlamaz.
   Buradaki kodları scriptinize ekledikten sonra ioncube vb. herhangi bir sistemle kodlarınızı şifrelemelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir